marca 29, 2019

KWIATOSTANY ARACEAE

KWIATOSTANY ARACEAE

Araceae to niesamowita rodzina roślin. Bogata i różnorodna, zachwyca pięknem liści, ich fakturą, kształtem i kolorem. Ale tak naprawdę co łączy, na pierwszy rzut oka skrajnie odmienne w wyglądzie rośliny? Co spowodowało, że botanicy postanowili połączyć w jedną rodzinę rośliny takie jak dziwidło, filodendrona, zamiokulkasa czy rzęsę wodną? Otóż jak w przypadku wielu innych rodzin jest to budowa kwiatostanu. Zachwyca pomysłowością i nietypowymi rozwiązaniami, pozwalającymi stać się Araceae tak liczną rodziną lasów tropikalnych. Ale nie tylko.


To co zazwyczaj brane jest za kwiat, w rzeczywistości jest wyspecjalizowanym liściem tworzącym pochwę i chroniącym kolbę, na której osadzone są właściwe kwiaty. Są one tak malutkie, że trudno dojrzeć je gołym okiem. Pomimo niewielkich rozmiarów posiadają wszystkie części niezbędne roślinie do reprodukcji:pręciki, pylniki i znamiona.

Ze względu na budowę kwiatostanu rośliny z rodziny obrazkowych możemy podzielić na dwie grupy: te które w obrębie kwiatu mają zarówno narządy męskie jak i żeńskie umieszczone na całej długości kolby, oraz te u których kwiaty odmiennej płci ułożone są na kolbie strefowo. Od tej budowy będzie zależała strategia, jaką roślina obierze aby doszło do zapylenia, wytworzenia owoców i nasion, a tym samym przetrwania gatunku.

Aby się chronić przed samozapyleniem, które jest bardzo niekorzystne z genetycznego punktu widzenia, rośliny z obupłciowum kwiatem wytworzy system, w którym narządy męskie i żeńskie dojrzewają w innej kolejności. Najpierw gotowy do zapylenia jest znamię słupka. Wytwarza lepką substancję, która pomaga utrzymać się przyniesionemu przez owady pyłkowi w odpowiednim miejscu. Kiedy słupki zostaną zapylone przychodzi czas na dojrzewanie pręcików i wytworzenie pyłku, który zapyli za pośrednictwem owadów okoliczne kwiaty. Kwiatostany obupłciowe najczęściej występują u Anthurium, Monstera, Dracontium, Rhodospatha i kilku innych przedstawicieli Araceae.

Monstera Deliciosa źródło:plantillustrations.org



Dracontium Gigas,  Hans Visser

Anthurium Cristallinum

W drugim typie kwiatostanu mamy do czynienia z kwiatami jednopłciowymi. Pochwa jest tutaj owinięta wokół kolby i posiada przewężenie dzielące ją na dwie części. Dolna tworzy tak zwaną komorę kwiatową. W tej części kolby znajdują się kwiaty żeńskie. Powyżej tej części znajduje się strefa ze sterylnymi kwiatami męskimi. Nie produkują one pyłku, ale w zamian wytwarzają feromony wabiące owady wyspecjalizowane w zapylaniu danej rośliny. Często jeden gatunek owada zapyla jeden szczególny gatunek rośliny, dlatego zachowanie równowagi w ekosystemie jest tak ważne. Powyżej strefy jałowej znajduje się cześć płodnych męskich kwiatów.
Kiedy kwiaty żeńskie są gotowe do zapłodnienie, przewężenie rozluźnia się, dając owadom przenoszącym pyłek swobodny dostęp do wnętrza komory kwiatowej. Do tej grupy roślin zaliczamy Alocasie, Philodendrony, Colocasie, Xantosomy, Caladia i Amorphophallus.

Arum Maculatum źródło: indefenseofplants.org


Thaumatophyllum bipinnatifidum
Alocasia Pink Dragon

Kluczową rolę w rozmnażaniu wszystkich roślin odgrywają zapylacze. Przenoszą pyłek, często na duże odległości, zapewniając różnorodność genetyczną i przetrwanie gatunku. W przypadku Araceae do głównych zapylaczy należą żuki z gatunku skarabeuszy, muchy, ryjkowce a czasem kolibry. Często pokonują ogromne odległości w poszukiwaniu ulubionego feromonu który jest dla nich bardzo atrakcyjny.



 Dodatkową zachętą jest to, że w czasie kwitnienia kwiatostan syntezuje kwas salicylowy, który w wyniku rożnych przemian chemicznych powoduje wytwarzanie ciepła czyli termogenezę. Ma to dwojakie znaczenie. Po pierwsze intensyfikuje aromaty wytwarzane przez roślinę, czasami (jak w przypadku Amorphophallus) w połączeniu z zapachem imituje ulubione pożywienie niektórych owadów (potoczna nazwa rośliny czyli Corps Plant jest bardzo wymowna). Dla innych jest zachętą do ogrzania się we wnętrzu nocą iedy temperatura znacznie spada.




Kiedy owady pokryte pyłkiem z innych roślin zostają zwabione przez ciepło i odpowiedni zapach, wciskają się do komory kwiatowej, gdzie zapylają dojrzałe kwiaty żeńskie. Przebywają tam dość długo, odżywiając się pyłkiem i kwiatami, a także rozmnażając się. Kiedy kwiaty żeńskie są zapylone przewężenie otwiera się, a jednocześnie kwiaty męskie powyżej dojrzewają obsypując znajdujące się wewnątrz owady pyłkiem, który następnie zabiorą ze sobą na inne kwiaty w celu zapylenia. Zazwyczaj cały ten proces trwa 24 - 48 godzin.

Aby zapobiegać krzyżowaniu się często jeden gatunek rośliny zapylany jest przez specyficznego, przypisanego mu owada. Feromony wytwarzane przez kwiatostan mogą przypominać te wydzielane przez owady i zachęcają je do rozmnażania. Roślina więc dostarcza owadowi korzystnych warunków do rozmnażania, pożywienia się i wypoczynku, w zamian te zapylają je i gwarantują przerwanie gatunku. Jest to więc przykład idealnej symbiozy, lecz kiedy zachwiana zostanie równowaga wyginąć mogą oba gatunki.

marca 26, 2019

SYSTEM KORZENIOWY ROŚLIN

SYSTEM KORZENIOWY ROŚLIN

Dzisiaj co nieco o korzeniach. Dostarczają roślinie wodę, sole mineralne oraz mocują (choć nie zawsze) do podłoża, więc nic dziwnego, że posiadają je niemal wszystkie rośliny. W zależności od środowiska w jakim roślina funkcjonuje oraz trybu jej życia przybierają one różne formy


Podstawową funkcją korzenia jest pobieranie wody. Zapotrzebowanie na ten składnik jest ogromne, więc nie dziwi, że pierwsze oznaki problemów z korzeniami są natychmiast widoczne w wyglądzie rośliny. Woda wnika do korzenia poprzez specjalne wypustki skórki korzenia - włośniki, następnie pokonuje drogę w górę aby zostać odparowana w procesie transpiracji przez liście. Dzięki temu, powstaje system zapewniający ciągły przepływ wody. Kiedy ten system zostanie zaburzony, dochodzi do gromadzenia wody, uszkodzeń komórek i w konsekwencji do gnicia.

Wraz z wodą korzenie pobierają jony soli mineralnych, które są roślinie niezbędne do poprawnego funkcjonowania. O znaczeniu najważniejszych oraz konsekwencjach ich niedoborów można przeczytać tutaj.

Czynnikiem indukującym tworzenie nowych korzeni przybyszowych są hormony, a w szczególności auksyny. Syntezowane są w wierzchołkowym stożku wzrostu i transportowane wraz z substancjami odżywczymi do korzenia.

Jak wspominaliśmy, w zależności od środowiska w jakim żyją rośliny, ich korzenie mogą przejść modyfikacje pozwalające im na lepsze przystosowanie do panujących warunków i tym samym zwiększenie swoich szans na przeżycie w danym ekosystemie. Oto kilka najważniejszych (i najsprytniejszych)

Źródło: plantillustrations.org
Źródło: plantillustrations.org
Korzenie spichrzowe: to chyba najbardziej popularny typ przekształcenia korzenia. Roślina magazynuje w nich substancje odżywcze pozwalające im przetrwać niekorzystny czas. Często przybierają postać bulw np. w przypadku manioku jadalnego lub u Colocasia Esculenta

Korzenie powietrzne: występują głównie u epifitów, czyli roślin które nie są
przytwierdzone do podłoża i bytują na innych roślinach. Za ich pomocą roślina może pobierać wodę z powietrza. Ich zewnętrzna część pokryta jest specjalną tkanką zwaną welamenem. Jej komórki są w środku puste i tworzą gąbczastą strukturę, która w czasie suchym ma charakterystyczne srebrny kolor. Kiedy tkanka wchłonie wodę znajdującą się w powietrzu staje się przeźroczysta. Doskonałym przykładem roślin epifitycznych są storczyki żyjące w koronach drzew tropikalnych lasów deszczowych. Wygląd ich korzeni jest doskonałym wskaźnikiem nawodnienia rośliny więc uprawianie ich w przeźroczystych doniczkach jest doskonałym sposobem na kontrolowanie sytuacji.

Źródło:plantillustrations.org
Korzenie podporowe: najczęściej występują u roślin żyjących na terenach podmokłych gdzie właściwy system korzeniowy jest dość płytki i potrzebna jest dodatkowa podpora aby umocować roślinę w podłożu. Są to korzenie które wyrastają z łodygi na pewnej jej wysokości a potem rosną w dół zagłębiając się w końcu w glebę. Najbardziej spektakularnym przykładem są korzenie formacji namorzynów, pandanów i figowców. Specyficznym rodzajem korzeni podporowych są tak zwane korzenie skarpowe. Mają charakterystyczny, deskowaty kształt i rozchodzą się promieniście od osi centralnej. Występują często u drzew tropikalnych rosnących na podmokłych podłożach.









Korzenie czepne: występują często u pnączy i epifitów. Wyrastają z łodygi i wnikają w podłoże i podpory takie jak pnie drzew, mury, ściany przytwierdzając roślinę do podłoża i umożliwiając zajęcie lepszej pozycji w walce o światło. Doskonale to widać na przykładzie bluszczu, raphidophory korthalsii i monstery dubia.
Źródło: plantillustrations.org

Źródło: plantillustrations.org


Korzenie oddechowe:czyli pneumatofory występują u roślin terenów podmokłych lub bagnistych gdzie ilość tlenu w wodzie jest niewystarczająca. Są odgałęzieniami poziomych korzeni, które w swojej budowie mają kanaliki mogące pobierać i doprowadzać powietrze do głębszych części systemu korzeniowego.




marca 25, 2019

NIEDOBORY MINERALNE ROŚLIN

NIEDOBORY MINERALNE ROŚLIN

Często po okresie zimowym rośliny są w gorszej kondycji. Liście żółkną i więdną. Wiele czynników może wpływać na taki stan rzeczy: światło, temperatura, pasożyty. Ale przyczyną mogą być też niedobory składników mineralnych.

Najważniejszy podział, jaki możemy przeprowadzić jest pod względem ilościowym. Tutaj wyróżniamy makroelementy i mikroelementy, ale w celu rozpoznania niedoboru bardziej przydatny jest podział ze względu na mobilność składników, czyli to jak mogą zostać przemieszczane. Niektóre pierwiastki takie jak N, P, K, Mg mogą być swobodnie transportowane pomiędzy częściami rośliny. Jeśli wystąpi niedobór takiego pierwiastka objawi się to najpierw na starszych liściach, ponieważ deficyt może zostać przesunięty do młodych pędów. Inne takie jak B, Ca, Cu, Fe, Mn, S raz wbudowane w cząsteczkę nie mogą jej opuścić. W ich przypadku pierwsze niedobory będą najpierw widoczne na młodszych liściach.



AZOT jest pierwiastkiem mobilnym, więc jego niedobory obserwujemy na starszych liściach, które żółkną na całej powierzchni blaszki. Następuje zahamowanie wzrostu. Roślina jest wątła i osłabiona.
FOSFOR niedobory objawiają się na starszych liściach przebarwieniami w kolorze brunatnym, bordowym lub czerwonym. Powoduje zaburzenia w kwitnieniu i rozwoju korzeni. Sprzyja mu zakwaszenie gleby.
POTAS jest to kolejny pierwiastek mobilny, więc jego niedobór zauważymy na starszych liściach. Będzie objawiał się odbarwieniem na krawędziach liści a potem ich zasychaniem, czyli nekrozą. W ekstremalnych sytuacjach powoduje opadanie liści i gnicie łodyg. Charakterystyczne jest też podwijanie brzegów liścia
MAGNEZ niedobory objawiają się na starszych liściach. Pojawiają się charakterystyczne chlorozy. Nerwy pozostają ciemne a przestrzenie między nimi żółkną. Mogą również pojawiać się żółte lub rdzawe plamki
WAPŃ nie jest pierwiastkiem mobilnym, więc jego niedobory zauważamy na młodych częściach rośliny. Często powoduje uszkodzenia merystemów wierzchołkowych, co powoduje gnicie nierozwiniętych liści i łodyg a także zniekształcenia i odbarwienia młodych listków.
SIARKA podobnie jak w przypadku azotu chlorozie ulega cała powierzchnia liści przy czy dotyczy to młodszych liści. Roślina często traci turgor i staje się zwiotczała. Na starszych liściach pojawiają się purpurowe plamy
MOLIBDEN niedobory widoczne na młodych liściach. Charakterystyczna chloroza podobna do tej przy magnezie. Dodatkowo występuje zasychanie końcówek i krawędzi młodych listków
MANGAN na młodych liściach pojawiają się wokół nerwów charakterystyczne rdzawe lub żółte paski, które na późniejszym etapie zasychają i tworzą nekrozy
ŻELAZO niedobór dotyka młode liście. Podobnie jak w przypadku magnezu występują odbarwienia liścia pomiędzy nerwami przesuwająca się od środka ku brzegom liścia
MIEDŹ ze względu na niedobór, w młodych liściach uszkodzone zostają chloroplasty, wynikiem czego jest błękitne, srebrne lub nawet białe ich zabarwienie
CYNK jego niedobory objawiają się blednięciem liści pomiędzy nerwami młodych liści. W późniejszym stadium również obumieranie młodych pędów.
Copyright © 2016 Roślinny Gang , Blogger